Готуємось до “Днів Словаччини у Новодністровську”

З метою поглиблення міжнародних зв’язків і розвитку співпраці з нашим словацьким містом-побратимом Ґельниця, а також задля популяризації потенційних можливостей міста Новодністровськ та залучення інвестицій для його розвитку і створення робочих місць, на 20 – 21 жовтня заплановано проведення Днів Словаччини у Новодністровську. Уповноважений мера міста Кошице з розвитку транскордонного співробітництва та співпраці з Україною, директор Словацько-Європейського культурного товариства (Association FEMAN), організатор «Днів України в Кошице» 2015 -2018 років Едуард Бураш стверджує, що подібних заходів в Україні ще не було. Тобто Новодністровськ буде першим українським містом, яке прийматиме численну делегацію гостей зі Словаччини. «Ваша держава, взявши курс на євроінтеграцію, мусить ставати відкритішою для країн ЄС. Насправді ж у нас про Україну знають небагато, майже всі партнерські стосунки обмежуються Закарпатською областю, яка, звісно, не відображає усю країну. Цим заходом Новодністровськ, який знаходиться на межі трьох областей, відкриває Словаччині ворота в центральну Україну та в Молдову». Про це 13 вересня пан Бураш говорив спочатку членам оргкомітету з підготовки Днів Словаччини, а потім – депутатам, виступивши на 38-ій (позачерговій) сесії Новодністровської міської ради. Він також зауважив, що подібні заходи важливі не лише для культурного взаємозбагачення, а й для участі громад у програмах ЄС з транскордонного співробітництва, що є надзвичайно актуальним передусім для новодністровської громади.

Дні Словаччини в Україні проводитимуться під егідою мера міста Кошице і депутата Парламенту Республіка Словаччини Ріхарда Раші, Генерального консула Словаччини Мирослава Мойжіти, мера міста Ґельниця Душана Томашко. Щоби привезти до нас частинку Словаччини, в Новодністровськ зголосилося їхати до 80 осіб – це представники місцевого самоврядування і бізнесу, учасники культурної програми, прихильники спорту та інші особи. Свою участь підтвердили і Уле Тер’є Хорпестад, Надзвичайний і Повноважний посол Норвегії в Україні, та Роман Жатко, голова торгово-економічного відділу Посольства Словацької Республіки в Україні.

В рамках проведення заходу плануються різні напрямки роботи. Передусім це буде інвест-форум ‑ ділова розмова за круглим столом на тему «Розвиток транскордонної співпраці. Програми ЄС з розвитку туризму та питання енергозабезпечення та енергозбереження». Для учасників форуму також презентуватимуться міста Кошице, Ґельниця та Новодністровськ в ракурсі їхніх потенційних можливостей для співпраці в рамках проектів Євросоюзу.

Культурна програма передбачає ярмарок виробів народної творчості з майстер-класами, виставками, презентація кулінарних досягнень, свято червоного вина «Новодністровське божоле», концертна програма за участю солістів та творчих колективів, флеш-моби і конкурси для дітей та молоді. Спорт буде представлений змаганнями з петанку, міжнародним футбольним турніром та шаховими двобоями.

Кошторис витрат на проведення Днів Словаччини в Новодністровську (400 тисяч гривень) поділили пополам. Перевезення іноземних гостей до Новодністровська взяла на себе словацька сторона (200тис.грн.) З нашого боку має бути забезпечене їх проживання і харчування, а також промоція і відповідне оформлення основного місця проведення заходу, яким визначено головну пішохідну вулицю, так званий «Бродвей» (також 200тис.грн). Ці кошти будуть використані в рамках виконання Комплексної Програми розвитку міжнародного і транскордонного співробітництва на 2017 – 2018рр. Зміни до неї (в частині перерозподілу коштів в межах бюджетних періодів) ухвалювались на сесії Новодністровської міської ради і за них проголосували 19 депутатів.