Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів — пам’ятна дата, приурочена до події, що відбулася 11 квітня 1945 року, коли в’язні концтабору в Бухенвальді почали інтернаціональне повстання проти гітлерівців. В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. Тоді, безпосередньо перед прибуттям американців, на територіїБухенвальду (найбільшого концентраційного табору) спалахує збройне повстання, організоване силами самих ув’язнених. Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті. Це було 11 квітня, цей день був прийнятий як дата відзначення Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів. Після переходу концентраційного табору Бухенвальд під юрисдикцію СРСР табір було долучено до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегровано в систему ГУЛАГ.

У 2007 р. з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів Президент України відзначив державними нагородами активістів Української спілки в’язнів — жертв нацизму, в 2011 та 2012 рр. на сайті Президента розміщували звернення з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських таборів.

11 квітня 2012 р. у Львові відбулося покладання квітів та проведення віча біля пам’ятного хреста на місці колишнього концентраційного табору «Шталаг-328». Представники християнських конфесій провели біля пам’ятного хреста на місці колишнього концентраційного табору екуменічну панахиду за загиблими. Представники обласної влади та громадськості також вшанували пам’ять жертв нацистських концтаборів біля пам’ятника жертвам нацизму (Львівське гетто) та пам’ятного знаку на території колишнього Янівського концтабору.

11 квітня 2018 року хвилиною мовчання пом’янули в’язнів нацистських концентраційних таборів у Новодністровській міській раді.