Зміни в законодавстві спонукають до ініціатив

З 10 червня набирає чинності ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яким чітко розмежовуються права і обов’язки трьох основних учасників процесу: управителів, виконавців комунальних послуг та споживачів цих послуг.

Виконавці комунальних послуг – це компанії, які постачають гарячу та холодну воду, газ, електроенергію, вивозять сміття тощо.

Управителем багатоквартирного будинку може бути компанія (юридична особа) або спеціаліст (фізична особа-підприємець), яка надає послуги з управління будинком на підставі договору із співвласниками цього будинку. Основна функція управителя — забезпечити належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб, належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території. Управитель зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати в штаті за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків) (ця норма закону вступає в силу з 01.01.2019р.).

Споживач може бути індивідуальним, тобто кожний мешканець у будинку окремо, та колективним — юридична особа, що об’єднує усіх співвласників у будинку та діє в їхніх інтересах (ОСББ).

Зважаючи на особливості нашого міста, найбільш прийнятним для співвласників багатоквартирних будинків у Новодністровську є ОСББ, утворення яких здійснюється за громадською ініціативою. Органи місцевого самоврядування можуть відігравати у даному процесі лише допоміжну, інформативну роль. Але у випадку, якщо у багатоквартирних будинках не створено ОСББ, співвласниками не прийнято рішення про форму управління та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку, то виконавчий орган місцевої ради зобов’язаний, згідно вимог ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», оголосити і провести такий конкурс.

Відомостей про реалізацію громадських ініціатив зі створення в м.Новодністровськ ОСББ немає, тому Новодністровська міська рада приступає до процесу проведення конкурсу на визначення управляючої компанії. Та це не означає, що питання остаточно вирішено. Співвласники будинків будь-коли можуть утворити ОСББ, відмовитись від послуг призначеної управляючої компанії і обрати свого управителя. Першому будинку, який відважиться взяти управління своїм майном у власні руки, особисто міський голова Анатолій Болдашев обіцяє різнопланову підтримку, в тому числі юридичний супровід процесу.

А на даний час співвласникам багатоповерхових житлових будинків необхідно укласти договір з КП «Новодністровський житловик». Особливо тим, хто має право і хоче отримувати субсидію. Інакше, як запевняє начальник управління праці та соціального захисту населення Геннадій Магденко, нарахувати субсидію не буде можливості.