Легалізація заробітних плат та попередження тіньової зайнятості – допомога людям і бюджету

Більше 40 відсотків бюджету м.Новодністровськ складають податки і збори, основним з яких є податок з доходів фізичних осіб (в структурі загального фонду він займає 64%). Решта 36% ‑ це податки на майно і землю, єдиний та акцизний податки, інші збори. І саме надходження до загального фонду міського бюджету розподіляються, згідно колегіальних рішень ради, на утримання та поліпшення матеріальної бази закладів освіти, культури, медицини, вирішення соціальних питань та на підтримку комунальних закладів. Тому ключове завдання виконавчих органів влади – збільшувати надходження до бюджету міста шляхом сприяння легалізації заробітної плати та попередження тіньової зайнятості.

У цьому мають бути зацікавлені і самі працівники. Адже виплата зарплат «у конвертах» та працевлаштування без належного оформлення тягне за собою мінімізацію або взагалі не передбачають таких соціальних гарантій, як щорічна оплачувана відпустка, лікарняні та інші матеріальні стимули. А роботодавці несуть відповідальність згідно чинного законодавства ‑ попереджає Державна служба України з питань праці. Наприклад, за неоформлення трудового договору з працівником передбачається штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (у 2018році ‑ 111 690грн.), такий самий штраф тягне за собою факт виплати частини заробітної зарплати офіційно, а іншої частини – в «конверті». Штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат передбачається і за підміну трудових відносин цивільними – це якщо працівник виконує свої функції на постійному робочому місці, працює на користь роботодавця і під його контролем, зобов’язаний дотримуватись внутрішнього розпорядку, режиму робочого часу, встановленого роботодавцем і періодично на постійній основі отримує від роботодавця винагороду, але при цьому з працівником укладена цивільно-правова угода як з фізичною особою – підприємцем. За провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання санкція становить від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів громадян (від 17 до 34тис.грн.)

Окремо слід звернути увагу на відрахування до Пенсійного фонду. Своєчасна і повна сплата внесків та обов’язкових платежів до ПФУ юридичними та фізичними особами передбачає не лише майбутнє забезпечення їхніх сьогоднішніх працівників, а й вчасні виплати нинішнім пенсіонерам. На жаль, як зазначають у Новодністровському відділі ГУ ПФУ в Чернівецькій області, не всі роботодавці добросовісно виконують обов’язки зі сплати внесків до Пенсійного фонду. Тому Головне управління ПФУ змушене стягувати заборгованість в примусовому порядку через органи Державної виконавчої служби. Наразі у виконанні служби значаться 122,75 тис.грн. – сума, яку заборгували лише новодністровські роботодавці. В навколишніх селах ситуація ще складніша.

Декларуючи неповну зайнятість працівників, роботодавці прирікають їх на мізерні соціальні та пенсійні виплати. Якщо у випадку неповної зайнятості працівників та нарахуванні заробітної плати нижче мінімального рівня (3723 грн.), для зарахування працівнику до страхового стажу повного місяця роботи роботодавець зобов’язаний здійснювати донарахування єдиного внеску до мінімального розміру (819,06 грн.), то при укладанні цивільно-правових договорів, ситуація інша.

Роботодавці, які укладають цивільно-правові договори з працівником замість трудових, у переважній більшості випадків нараховують за виконану роботу від 100 до 1000 грн., при цьому, здійснення донарахування єдиного внеску до мінімального розміру чинним законодавством не передбачено, тож до страхового стажу працівнику зарахується лише частина місяця, розрахована пропорційно нарахованій заробітній платі. Крім загрози втрати страхового стажу, що в подальшому негативно вплине на пенсійне забезпечення та право на пенсію, працюючи на умовах цивільно-правових договорів, працівники самі себе позбавляють гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць, права на щорічну відпустку, соціальну відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, оплату тимчасової непрацездатності чи соціальних виплат у разі нещасних випадків на виробництві.

Сьогодні чимало працівників погоджуються із зарплатою, яку їм офіційно декларує роботодавець, отримуючи решту грошової винагороди «у конверті». Але працівники Пенсійного фонду щоденно бачать розчарування громадян, які досягли пенсійного віку та звертаються за призначенням пенсії, та через відсутність необхідного страхового стажу отримують відмову, або ж призначення мінімальної пенсії.

З метою попередження тіньової зайнятості на території міста та активізації легалізації заробітної плати при Новодністровській міській раді створено робочу групу, до якої, крім спеціалістів виконавчих органів міської ради, увійшли представники служби зайнятості, відділу ГУ ПФУ в Чернівецькій області, працівники фіскальної служби в Сокирянському районі та ін. Крім нарад, зустрічей з керівниками підприємств та ФОП, робоча група здійснює рейди, в ході яких проводить для суб’єктів господарювання роз’яснювальну роботу з питань працевлаштування.