Прес-служба Головного управління ДФС у Чернівецькій області інформує:


ТОРІК ЗА ПРОДАЖ НЕПОВНОЛІТНІМ АЛКОГОЛЮ ТА ТЮТЮНУ ОШТРАФОВАНО 14 «ГОРЕ-БІЗНЕСМЕНІВ»

За інформацією начальника управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області Наталії Донець, у 2017 році на Буковині виявлено 14 «горе – бізнесменів», які продавали алкогольні напої та тютюнові виробів особам, що не досягли 18 років. Такими діями вони порушували вимоги ст. 153 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». За кожне таке порушення згідно зі ст. 17 цього ж Закону до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 6800 грн. – продовжує посадовець.

Всього до цих порушників застосовано 95,2тис. грн. фінансових санкцій  та анульовано 13 ліцензій на право здійснення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

У фіскальному відомстві нагадують, що відповідно до статті 153 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років та особам, які не досягли 18 років.

Також заборонено такий продаж у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); з торговельних автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі.

Заборонено продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.

Цими ж нормами визначено – водночас на період проведення масових заходів органи місцевого самоврядування в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.

Особливо необхідно враховувати, що продавці пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, що підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку – акцентують фіскали.

Ще торік фіскали Буковини застосували 99 фінансових санкцій на понад 1,3 млн. грн. до продавців алкоголю та тютюну які порушуючи встановлені законодавчі правила торгівлі підакцизних товарів, зокрема продаж тютюнових виробів за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, реалізацію алкоголю за цінами нижчими від встановлених мінімальних цін, торгували без ліцензій.

 

ДФС БУКОВИНИ: АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ ДЛЯ ДЕКЛАРАНТІВ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРИБУТКУ

Яким чином оподатковується дохід ФО – резидента від продажу корпоративних прав на території України, якщо такий дохід надходить із-за кордону?

У разі отримання фізичною особою – резидентом доходу з джерелом виплати за межами України – іноземного доходу, зокрема доходу відвідчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, сума такого доходу включається до загальногорічногоо податковуваного доходу платника податку та оподатковується за ставкою 18 відс., при цьому такий резидент зобов’язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Підпунктом 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що дохід, отриманий з джерел за межами Українице будь-якийдохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема дохід відвідчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо. Відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 ПКУ платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізичні особи – резиденти, які отримують іноземні доходи.

Об’єктом оподаткування є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 ПКУ). Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ст. 170 ПКУ, п.п. 170.11.1 якого визначено (з урахуванням вимог п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ), що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та оподатковується за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 ПКУ, тобто 18 відсотків. Підпунктом «б» п. 171.2 ст. 171 ПКУ встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з іноземних доходів є платникподатку.

В яких випадках не підлягає оподаткуванню ПДФО та включенню до річної декларації про майновий стан і доходи дохід ФО від продажу інвестиційного активу?

Платник податку обов’язково декларує результати усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в п.п. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 розд. ІV Податкового кодексу України. Згідно з п.п. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 ПКУ не підлягає оподаткуванню та не включається до загальногорічного оподатковуваного доходу:

 а) дохід, отриманий платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує суму, визначену в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ( у 2017 році – 2240 грн.);

б) дохід, отриманий платником податку від продажу інвестиційних активів у випадку, визначеному п.п. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 ПКУ (сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження акцій (інших корпоративних прав), одержаних ним у власність в процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати, безпосередньо отримані ним як компенсація суми його внеску до установ Ощадного банку СРСР або до установ державного страхування СРСР, або в обмін на приватизаційнісертифікати, отримані ним відповідно до закону, а також сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації).

У випадках, зазначених у підпунктах «а» і «б» п.п.170.2.8 п. 170.2 ст. 170 ПКУ, платник податку не включає до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суму доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів.

Яким чином оподатковується дохід при обміні інвестиційного активу у разі виходу платника податку з числа засновників емітента корпоративних прав на об’єкт нерухомого (рухомого) майна?

Відповідно до п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України при застосуванні платником податку норм п.п. 170.2.9 п. 170.2 ст. 170 ПКУ податковий агент – професійний торговець цінними паперами, включаючи банк, з метою визначення об’єкта оподаткування під час виплати платнику податку доходу за придбані у нього інвестиційні активи враховує документально підтверджені витрати такого платника на придбання цих активів.

Запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в п.п. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 ПКУ.

До продажу інвестиційного активу прирівнюються, зокрема, операції з: обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку; повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Згідно з п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ до складу загальногорічного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивнее значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року. Відповідно до норм п. 170.2 ст. 170 ПКУ платник податку, який проводить операції з інвестиційними активами має право скористатися послугами професійного торговця цінними паперами, включаючи банк та укласти договір з таким торговцем про виконання ним функцій податкового агента. Враховуючи викладене вище, дохід фізичної особи, яка при виході з числа засновників (учасників) такого емітента обмінює свій інвестиційний актив на об’єк тнерухомого (рухомого) майна, оподатковується за нормами, встановленими п.170.2 ст.170 ПКУ.

Тобто, при отриманні доходу (інвестиційного прибутку) при обміні інвестиційного активу на об’єкт нерухомого (рухомого) майна фізична особа повинна надати податкову декларацію у встановленому порядку та сплатити податок на доходи фізичних осіб.