Громадський бюджет: шлях до взаємодії між владою та громадою


Наприкінці минулого року Новодністровською міською радою було прийнято рішення «Про впровадження та реалізацію громадського бюджетування у м.Новодністровськ», яким затверджено Концепцію розробки, впровадження та реалізації Громадського бюджету в м.Новодністровськ. Ці наміри міської влади покликані задіяти інструмент прямої демократії як механізм взаємодії громади з органами місцевого самоврядування, за допомогою якого жителі міста отримають можливість брати участь у прийнятті рішень щодо розподілу частини бюджетних коштів на втілення суспільно корисних ініціатив. Рішенням також визначено загальний обсяг Громадського бюджету м.Новодністровськ, він становить 1% від доходів загального фонду бюджету міста без урахування міжбюджетних трансфертів, це приблизно 400 тисяч гривень.

Про те, як ці кошти можуть використовуватись, слухали на цьому тижні представники громадськості міста та сіл, що увійшли у Новодністровську ОТГ, які взяли участь у семінар-навчанні, проведеному Громадською організацією «Асоціація демократичного розвитку» (м.Чернівці). Керівник Центру громадської активності «Синергія» Наталія Батракова розповіла присутнім про суть громадського бюджету, його переваги та механізми запровадження. Основним принципом його успішної реалізації є ініціативи громадян, які оформляються відповідними проектами. Вони можуть стосуватися різних сфер життєдіяльності, але, основне! – мають вирішувати актуальні проблеми і покращувати за рахунок бюджетних коштів життя людей – як певних соціальних груп, так і всіх мешканців загалом. Якими є критерії для оформлення громадських ініціатив у конкретні проекти та яким є шлях до їх успішної реалізації – на цьому Наталія Борисівна зупинилася більш детально і відповіла на поставлені учасниками семінару питання.

Реалізація ідеї громадського бюджетування, безумовно, активізує громаду, сформує довіру жителів до місцевої влади та сприяє їхній взаємодії. А також, що не менш важливо, допоможе визначити та вирішити проблеми, які найбільше хвилюють жителів міста і навколишніх сіл. Проведений семінар продемонстрував неабияку зацікавленість громадян до новації. Тому органи місцевого самоврядування працюють зараз над реалізацію поставлених Концепцією цілей, документально їх оформляючи.