Новодністровський хор «Калина» взяв участь у зйомках Фольк-Music


24 березня відбулась визначна подія для культурного життя не тільки нашого міста, а й усього краю. Народний аматорський хор «Калина» здійснив свою давню мрію та побував на зйомках телевізійного проекту «Фольк-music» у місті Київ.

Нагадаємо, що «Фольк-music» – це популярна телепередача, яка ось уже 10 років виходить на Першому національному телеканалі. Умовою виступу є те, що хоровий колектив має віднайти та виконати цікаву, бажано невідому на загал народну пісню свого регіону. Згодом цей же твір має переспівати у своєму аранжуванні сучасний колектив. Зустрічаються виконавці вже безпосередньо під час зйомок у Києві. Не секрет, що усі хорові колективи нашої країни мріють потрапити у цей телепроект, адже то – всеукраїнське визнання!

Як повідомляють самі організатори, мета програми «Фольк-music» – це пошук та відродження українського музичного етносу, автентичних мелодій та народних пісень різних регіонів України. А ще – популяризація автентичної музики, насамперед, серед молоді. Адже сучасне аранжування української музичної спадщини вдихають у неї нове життя. У кожному випуску перед глядачами UΛ:Перший постають як професійні, так і аматорські колективи з різних куточків нашої країни.

Зйомкам у Києві передує тривалий підготовчий процес – пошук пісні, її аранжування, оформлення заявки на участь, контактування з організаторами.Свого часу ще головний спеціаліст з культури Раїса Ридванська подавала заявку на участь у передачі «Фольк-music» народного аматорського хору «Калина». Через низку причин тоді підготовка до передачі призупинилась. І ось уже у 2017 році, завдяки ініціативі учасниці колективу Євдокії Швець, відновились перемовини щодо зйомок.

Так у липні 2017 року Новодністровськ відвідала знімальна група проекту «Фольк-music» на чолі з народною артисткою України, незмінною ведучою Оксаною Пекун та Володимиром Коваленком, який є автором та керівником цього проекту. Тоді знімальна група фільмувала Новодністровськ та околиці для створення відеовізитівки хору «Калина».

У Києві «Калина» виконала народну українську пісню «Із-за гори, з-за крутої», яку хор виконав акапельно. Цікава історія цієї пісні, хоч і стародавня, проте відома лише у Ожевому та Василівцях. Походженням вона із села Василівка, адже саме там її записала керівник хору Антоніна Камбур від Катерини Дмитрівни Москалюк (1938 р. н.) та Галини Олексіївни Івасюк (1952 р. н.). Обробку зробив новодністровський композитор та музикант, акомпаніатор хору «Калина» Михайло Рожко.

Приємно, що сучасним колективом, який переспівував пісню став квартет «Класік» наших земляків із Чернівців. Цей гурт відомий новодністровцям, адже у його складі є випускник Новодністровськоі музичної школи Ярослав Осипенко. Їхнє виконання стало сюрпризом для колективу «Калини», адже вперше вони почули сучасну версію вже під час зйомок. Обробка пісні дуже сподобалась хоровикам. Своїми позитивними враженнями поділилася під час зйомок і керівник хору Антоніна Камбур.

Неможливо було не піддатися запальній харизмі учасників гурту «Класік», які зачарували усіх своєю життєрадісністю та почуттям гумору. Так цікавим моментом зйомок стало запрошення Оксани Пекун на весілля одного з учасників квартету Миколи Понича, на що ведуча відповіла згодою.

За умовами передачі цього ж дня брали участь у знімальному процесі ще два аматорських хорових колективи: ансамбль «Вербиченька» з Рівненщини та ансамбль «Калинонька» з Сумської області.

Разом із «Калиною» долучилась до зйомок телепроекту начальник відділу культури Альона Присакар, яка подарувала колективу передачі «Фольк-music» подарунки від новодністровців. Саме для цієї зустрічі написала вірш-присвяту Оксані Пекун наша поетеса Інна Гончар.

Іщее однією приємною подією 24 березня став ювілей учасниці хору Світлани Лотоцької, яку урочисто під час фіналу зйомок привітала Оксана Пекун.

В інтерв’ю ведучій учасниця хору Ганна Лутчак розповідала про історію виникнення колективу «Калина», який бере витоки з ансамблю медичних працівників у далекому 1987 році.

Загалом у калинян – безліч вражень, хоч за рівнем навантажень подорож видалась нелегкою (тривалий переїзд та понад сім годин знімального процесу)! За цей час колектив декілька разів змінював локації: одна студія, друга, запис на радіо, запис інтерв’ю. Сотні камер, операторів, помічників. Вражає і будівля суспільного мовника – велика 9-поверхова споруда з безліччю студій. Було надзвичайно цікаво потрапити за лаштунки телебачення, побачити усю цю «кухню» з середини.

Приємним сюрпризом стало і те, що вдалося особисто побачити та почути легенди суспільного мовника – Академічний хор Українського радіо (понад 50 професійних співаків!) та тріо бандуристок Українського радіо.

Сподобалась артистам щирість та сердечна відвертість ведучої Оксани Пекун, адже за лаштунками вона така ж безпосередня та позитивна, як і на телеекранах, охоче спілкувалась із учасниками.

Колектив хору «Калина» висловлює подяку Новодністровській міській раді та відділу культури за наданий транспорт для подорожі.

А ми вітаємо калинян із успішним виступом та дякуємо, що популяризують пісенну творчість нашого краю на всеукраїнському рівні! Залишається дочекатися виходу телепередачі на екрани, яка, за попередньою інформацію, відбудеться вже у квітні.

Репортаж Ірини Шундрій