ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ


ОБЕРЕЖНО: К Л І Щ !

Кліщіце групова назва членистоногих класу павукоподібних. У природі їх налічується понад 10 тисяч видів. Серед них багато шкідників зерна і зернопродуктів, які щороку знищують до 10% світових запасів продовольства. Уражені ними борошно і крупи не тільки набувають неприємного запаху і смаку, а й можуть викликати гострі харчові отруєння. Потрапивши до житла такі кліщі спричиняють алергічні захворювання, катари верхніх дихальних шляхів та розлад шлунково-кишкового тракту.

Деякі види кліщів паразитують на плодових деревах та кущах, значно знижуючи їх врожайність, інші – на диких та свійських тваринах і птахах, а коростяний кліщ, наприклад, паразитує тільки на шкірі людини, спричиняючи коросту. Весною, а особливо влітку, активізуються кліщі, які переносять збудників дуже небезпечних інфекційних хвороб. Зареєстровані в Україні і кліщеві енцефаліти. Серед інфекцій, які переносяться кліщами, є відносно нова для України хвороба Лайма – особливо небезпечне захворювання, яке при невчасному діагностуванні та лікуванні призводить до ураження головного мозку та периферичної нервової системи, запальних процесів в суглобах і незворотних ушкоджень шкіри, затримки розумового і фізичного розвитку у дітей.

Початок хвороби Лайма за своїми проявами дуже схожий на звичайні застудні захворювання або грип. Тому тривогу повинні викликати збільшення лімфатичних вузлів, болі в суглобах, м’язах і навіть незначне підвищення температури, що виникають після укусу кліща або перебування в лісі.

У 60-70% інфікованих людей на місці укусу кліща через деякий час (на 2-4 день, іноді через 2 місяці, а найчастіше через 12-14 днів) виникає червона пляма – мігруюча еритема, яка з часом зростає у розмірах і може досягати до 20-30 см і більше в діаметрі. Збудник хвороби передається із слиною інфікованого кліща в перші години кровосмоктання. Слід враховувати, що досить часто до людини присмоктуються не тільки дорослі кліщі, а і німфи кліщів, укуси яких завдяки їх малим розмірам залишаються непоміченими.

Слід мати на увазі, що природні вогнища хвороби Лайма виявлено у 16 областях України, в тому числі Чернівецькій. Специфічних методів профілактики на сьогоднішній день не існує. Тому при відвідуванні лісу рекомендується триматися середини стежок, одягати довгі штани, сорочку з довгими рукавами і щільно прилягаючим коміром, головний убір. Повернувшись додому, необхідно перевірити себе і друзів, чи не причепився кліщ. Особливо ретельно обстежувати частини тіла з волосяним покривом.

ВИЯВЛЕНОГО КЛІЩА НЕОБХІДНО ЯКОМОГА СКОРІШЕ ВИДАЛИТИ. ДЛЯ ЦЬОГО: ЗАХОПИТИ ЙОГО ВИГНУТИМ ПІНЦЕТОМ АБО ХІРУРГІЧНИМ ЗАТИСКАЧЕМ ЯКОМОГА БЛИЖЧЕ ДО ХОБОТКА, АКУРАТНО ПІДТЯГУВАТИ, ОБЕРТАЮЧИ НАВКОЛО ВІСІ В ЗРУЧНУ СТОРОНУ (ЗА ЧИ ПРОТИ ГОДИННИКОВОЇ СТРІЛКИ). ЧЕРЕЗ 1-3 ОБЕРТИ КЛІЩ ВИЙМАЄТЬСЯ ПОВНІСТЮ РАЗОМ З ХОБОТКОМ.

ЯКЩО Ж КЛІЩА НАМАГАТИСЯ ВИСМИКНУТИ, ТО ТІЛЬЦЕ ВІДІРВЕТЬСЯ, А ГОЛОВА КЛІЩА ЗАЛИШИТЬСЯ У ШКІРІ. ЯКЩО ТАКЕ СТАЛОСЯ, НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ХІРУРГА.ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ЧИМ РАНІШЕ ВИ ЗВЕРНЕТЕСЯ ДО МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ТА СВОЄЧАСНО РОЗПОЧНЕТЕ ЛІКУВАННЯ, ТИМ БІЛЬША НАДІЯ НА ПОВНЕ ОДУЖАННЯ.

ПРИ ВІДСУТНОСТІ ІНСТРУМЕНТІВ КЛІЩА МОЖНА ВИДАЛИТИ ЗА ДОПОМОГОЮ ПЕТЛІ З ГРУБОЇ НИТКИ: ЗАХОПИТИ ЙОГО ПЕТЛЕЮ ЯКОМОГА БЛИЖЧЕ ДО ШКІРИ ТА АКУРАТНО, ПОХИТУЮЧИ З БОКУ В БІК, ВИТЯГТИ.

УВАГА! ОБРОБКА КЛІЩА ОЛІЄЮ НЕ ЗМУСИТЬ ЙОГО ВИЙНЯТИ ХОБОТОК. ОЛІЯ ТІЛЬКИ ВБ’Є КЛІЩА, ЗАКРИВШИ ЙОМУ ДИХАЛЬНИЙ ОТВІР, ТА ЗМУСИТЬ ЙОГО ВІДРИГНУТИ ВМІСТ ШЛУНКА У РАНКУ, ЩО ЗБІЛЬШИТЬ РИЗИК ЗАРАЖЕННЯ.

Начальник управління з питань НС, БЖ, ЦЗ та МР  М.Рошка