СВЯТКОВЕ ПЕРЕВЕСЛО ВИХІДНИХ


СВЯТКОВЕ ПЕРЕВЕСЛО ВИХІДНИХ

Вихідні, що минули, були насичені визначними подіями. У першу чергу Новодністровськ разом із усією Україною відзначив велике православне свято Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважається покровителькою українського козацтва, і разом із ним – День захисника України, свято мужніх, сильних духом та відважних українців, які стоять на сторожі миру в державі. Також новодністровці зустрічали численних гостей із зарубіжжя та разом із ними різноманітними заходами провели Дні Словаччини у м. Новодністровськ. Уже вдруге місто енергетиків, прокладаючи мости дружби із європейськими побратимами, вітало високоповажних гостей.

ПРО ДНІ СЛОВАЧЧИНИ ГОВОРИЛИ В ПОСОЛЬСТВІ

Напередодні анонсованого заходу, 9 жовтня, в Посольстві Словацької Республіки в Україні з цього приводу відбулася прес-конференція, яку провели для представників численних ЗМІ Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін, міський голова м. Новодністровськ Анатолій Болдашев та уповноважений мера міста Кошице з розвитку транскордонного співробітництва та співпраці з Україною, директор Словацько-Європейського культурного товариства (Association FEMAN), організатор «Днів України в Кошице» Едуард Бураш. На прес-конференції було анонсовано програму проведення Днів Словаччини у Новодністровську та відзначено важливість заходу, який відкриває Словаччині ворота в центральну Україну та в Молдову. Вони значимі не лише для культурного взаємозбагачення, а й для участі місцевих громад як Словаччини, так і України, у реалізації програм ЄС з транскордонного співробітництва. Зокрема Едуард Бураш наголосив, що подібних заходів у нашій країні проводиться наразі ще досить небагато, майже всі партнерські стосунки обмежуються Закарпатською областю, тому про Україну в цілому в Словаччині знають мало. Дні Словаччини у м. Новодністровськ, які відбулися вже вдруге, примножують ці знання.

БІЗНЕС-ФОРУМ: ПРО РЕЗУЛЬТАТИ І ПЛАНИ

Дні Словаччини у м. Новодністровськ розпочалися у п’ятницю, 12 жовтня Міжнародною конференцією, якою були охоплені дві дискусійні панелі: «Вишеградська група і Україна: перспективи партнерства та можливості розвитку транскордонного співробітництва на міжмуніципальному рівні» та «Вода – Туризм – Енергія». Участь у конференції, крім представників української сторони, взяли зарубіжні гості, серед яких – делегація з нашого польського міста-побратима у складі радника бурмістра Ренати Ґолємбіовської, заступника бурмістра Ждегоша Кордженеца, інших працівників апарату мерії та представників бізнесу. Делегація з Ґельниці (Словаччина), на жаль, не змогла взяти участь через об’єктивні обставини.

Міський голова м. Новодністровськ Анатолій Болдашев, відкриваючи конференцію, зазначив: «І для України, і для Словаччини це є значима подія, і ми пишаємось тим, що саме Новодністровська міська рада стала засновником цього заходу, який, сподіваємось, із кожним роком розширюватиметься і охоплюватиме все більше коло як державних та муніципальних органів, так і бізнес-структур». Анатолій Іванович пояснив, що Дні Словаччини-2018 планувалося провести вже за ґрантові кошти. Для цього спільно з містами-побратимами Новодністровською міською радою було розроблено і подано на конкурс спільний проект транскордонного співробітництва щодо розвитку міжнародних культурних та економічних зв’язків між громадами міст. Але, на жаль, необхідної кількості балів наш проект не набрав, тож є сподівання, що наступного року буде інакше. Також Анатолій Болдашев детально доповів присутнім про інші проекти, що були подані на участь у конкурсах, які проводяться ЄС.


Про можливості транскордонного співробітництва в рамках Вишеградської групи, яку складають пострадянські сусідні з Україною Словаччина, Угорщина, Польща і Румунія, говорив Едуард Бураш. «Всі знають, що у вашій країні зараз нелегка ситуація, але програми Вишеградської четвірки, що базуються на принципах сильної, безпечної та інтелектуальної Європи, націлені на те, щоби приблизити Україну шляхом економічної та культурної співпраці», – сказав пан Едуард.


Його колега, голова ГО Українсько-Європейське товариство «Тандем» Наталія Бокулева розповіла про значення Днів України у м. Кошице, які триватимуть уже вп’яте. «Щороку його програми стають різноманітнішими, а географія розширюється. Долучаються делегації із Запоріжжя, Дніпра, Львова, Вінниці тощо. Крім бізнес-форумів, на таких заходах презентуються культура, спорт, туризм, наука, що значно зближує наші народи», – зазначила пані Наталя.


Рената Ґолємбіовська передусім передала учасникам конференції та всій новодністровській громаді на чолі з міським головою вітання від бурмістра м. Беч Мирослава Вендриховича вибаченням за неможливість особисто взяти участь у заході. «Новодністровськ – надійний партнер для співпраці, тому ми зробимо все можливе для її розвитку і укріплення. Сподіваюсь, що ми продовжимо подавати заявки на фінансування в рамках наявних транскордонних проектів», – зазначено у листі. Від себе пані Рената презентувала рідне місто та його можливості.

Представники ПрАТ «Укргідроенерго», директор філії «Дністровська ГЕС» В’ячеслав Клим та заступник директора філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» Василь Дейнеко представили рідні підприємства, які відіграють важливу роль не лише в українській гідроенергетиці, а й в житті нашого міста – як у плані працевлаштування новодністровців, так і стосовно наповнення міського бюджету. Крім економічного аспекту діяльності, важливими є для них і соціальні проекти, які вони завжди підтримують.

На конференції ще прозвучало чимало корисної інформації, багато цікавих пропозицій та ідей стосовно спільної роботи на благо громад міст-партнерів, а значить – укріплення держав.

МИСТЕЦТВО ЗБЛИЖУЄ

Надалі учасники заходу були запрошені в БНТД «Молодіжний», де відбувся концерт за участю художніх колективів зі Словаччини та Польщі. Насолодитися аматорським мистецтвом прийшло і чимало пересічних новодністровців. Артисти вражали своїх глядачів не лише високою виконавською майстерністю, а й чудовими костюмами та різноманітністю репертуару. У виконанні жіночого хору «Собранчанки» (м. Собранце, Словаччина), джаз-бенду «Консерваторія м. Кошице» (Словаччина), фольклорного ансамблю «Вінічар», супроводжуваного колективом народної музики «Магочкі» (м. Собранце, Словаччина), хору «Регнум Соноріс» (м. Беч, Польща) звучали старовинні та сучасні, патріотичні і розважальні пісні, виконувались запальні танці та хореографічні композиції, за що публіка їм щиро аплодувала. Особливе захоплення викликали українські народні пісні у виконанні «Собранчанок». Ведуча концерту Альона Присакар запропонувала нашим аматорам сцени, які в майбутньому представлятимуть Новодністровськ на Днях України в Кошице, вивчити кілька музичних творів словацькою мовою. Словом, у залі панувала атмосфера свята музики, пісні і душевного тепла. За це міський голова Анатолій Болдашев на завершення концерту подякував і артистам, і глядачам, адже саме такою була мета заходу – подружитись. 

ДНІСТРОВСЬКУ ГАЕС ПРЕЗЕНТУВАЛИ ГОСТЯМ

У суботу, 13 жовтня, до Новодністровська прибула ще низка високих гостей: Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін, під егідою якого, власне і відбулися Дні Словаччини в Новодністровську – 2018, економічний дипломат Генерального консульства Словаччини в м. Ужгород Даніель Цабан із дружиною Катариною, Народний депутат України Оксана Продан, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, представники ПрАТ «Гравітон» Віталій Чорноусенко та Олексій Бурбак й інші гості. З метою ознайомлення з містом енергетиків та його досягненнями всі вони були запрошені на екскурсію об’єктами Дністровської ГАЕС – гордість української гідроенергетики. Екскурсію провели особисто директор філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» Василь Субота та його заступник Василь Дейнеко. Побувавши в машинному залі, на верхньому водосховищі та у святая-святих станції – головному щиті управління, гості мали змогу переконатися в масштабності, модернізації та важливості Дністровської ГАЕС.

ПРО РОЗВАГИ І ОФІЦІОЗ НА «БРОДВЕЇ»

А тим часом на новодністровському «Бродвеї» уже вирували розваги та лунала музика. Сонячна осіння днина, яскраві атракціони, запашні страви, вишукані напої, сувенірна продукція – все це кликало сюди численну публіку. Офіційну частину гулянь відкрив міський голова Анатолій Болдашев словами: «Сьогодні із нашими гостями ми не лише спілкуємось, співаємо і танцюємо, ми спільно намагаємось покращити життя наших громад шляхом залучення європейських грандів. І, очевидно, що робимо благу справу, бо ось уже другий рік поспіль цьому сприяє навіть погода». Посол Словацької Республіки в Україні Марек Шафін у своєму зверненні до новодністровців підкреслив, що словацько-польсько-українське побратимство – це громадська ініціатива, яке зобов’язані підтримувати державні органи. І саме тому він прибув до Новодністровська. І не з порожніми руками. Пан Марек передав міському голові сертифікат на 210 тисяч гривень на розвиток Новодністровської гімназії й освіти міста в цілому. Народний депутат України Оксана Продан подякувала Послу і міському голові, а у своєму вітальному слові запевнила, що Дні Словаччини в Новодністровську – потужний поштовх до інвестицій. Також вона привітала всіх із Днем Покрови Пресвятої Богородиці та Днем захисника України. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан передав вітання Голови Асоціації Віталія Кличка, у якому, зокрема, сказано: «Проведення таких заходів свідчить про прагнення України жити за європейськими стандартами та бути повноправним членом європейської спільноти. Щиро бажаю, щоб міжнародний діалог був конструктивним і втілився в реалізацію спільних проектів». Подібні листи з вітаннями та побажаннями на адресу новодністровської громади прийшли також від Генерального консула Республіки Польща у Вінниці Дамяна Царціньські, мера міста Ґельниця Душана Томашка, мера міста Беч Мирослава Вендриховича, голови Єврорегіону «Дністер» Сергія Татусяка та інших посадових осіб.

З нагоди Дня захисника України в урочистій обстановці зі святкової сцени прозвучали слова глибокої вдячності всім військовослужбовцям і представникам мирних професій, що стоять на сторожі благополуччя та спокою українського народу. А за відвагу, стійкість і витримку, особистий внесок у захист територіальної цілісності і незалежності нашої держави під час АТО та з нагоди відзначення Дня захисника України грамотами Новодністровської міської ради відзначено учасників АТО: майора Івана Пирха, рядового ДПС Бориса Сазонова, сержанта Едуарда Коваля, рядового Дмитра Кобилецького. Віддавши шану живим, новодністровська громада хвилиною мовчання вшанувала пам’ять полеглих захисників України, серед яких наші земляки – Ілля Василаш та Сергій Корнецький. До їхньої меморіальної дошки були покладені квіти.

СПОРТИВНІ БАТАЛІЇ В ДЕНЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

День 14 жовтня розпочався святковим Богослужінням у Храмі Покрови Пресвятої Богородиці та вітанням із храмовим святом. А на плацу Буковинського ліцею-інтернату з посиленою військово-спортивною підготовкою вже вишикувалися його вихованці для прийняття урочистої клятви ліцеїста – на вірність Україні та українському народу. З визначальним у їхньому житті днем їх привітав міський голова Анатолій Болдашев, висловивши сподівання, що цим юнакам доведеться захищати рідну державу уже в мирний час.

Про те, що в Україні мають розгорятися лише спортивні баталії, говорив міський голова і на урочистому відкритті щорічного турніру з футзалу «Кубок мера», приуроченому до Дня захисника України, який відбувся в ігровому залі спортивного комплексу комунальної установи «Новодністровська ДЮСШ» у рамках проведення Днів Словаччини у м. Новодністровськ – 2018.

Команди, що взяли участь у вже традиційних змаганнях, були розподілені на дві підгрупи по чотири в кожній. До першої підгрупи потрапили «Дністер» (м. Новодністровськ), «Гончарі» (Сокирянська ОТГ), «Колос» (смт. Кельменці) та ФК «Ожеве», до другої – «Ласка» (м. Новодністровськ), ФК «Нова Ушиця», «Віза Центр» (с. Білоусівка) та «Аура» (Вашковецька ОТГ).

За результатами проведених в підгрупах ігор, у першому півфіналі зустрілися «Дністер» та «Віза Центр». Цей матч став окрасою змагань, адже обидва колективи вважалися головними претендентами на перемогу в турнірі. Вони продемонстрували гру, що вирувала надзвичайними емоціями та безліччю голових моментів, однак більше пощастило новодністровським футзалістам, які зусиллями Василя Копитка зуміли мінімально, з рахунком 1:0, перемогти. Слід зазначити, що в кінці матчу білоусівчани двічі пробивали 10-метрові пенальті, однак безрезультатно.

У наступній півфінальній грі ветеранська «Ласка» зійшлася в поєдинку з ФК «Ожеве». Протягом усього матчу ініціативою володіли ожівчани, однак, їм не вистачало влучності. Новодністровці вміло оборонялись та намагались впіймати суперника на контратаках. Також, завдяки вмілим діям воротарів обох команд, основний час матчу завершився з рахунком 0:0. А в результаті серії пенальті з рахунком 3:2 влучнішими були більш досвідчені футзалісти «Ласки».

Так у фінальному двобої зійшлись дві новодністровські команди, тому їхня гра виявилася досить цікавою. Остаточний результат був встановлений лише на останній хвилині матчу – 3:1 на користь ФК «Дністер». Приємно, що новостворена громадська організація так швидко і впевнено здобувала свій перший трофей, залишаючи «Кубок мера» в Новодністровську! Слід віддати належне і ветеранськаму футзальному колективу «Ласка», який своєю безкомпромісною грою всіх приємно здивував. А в матчі за третє місце «Віза Центр» з рахунком 3:1 впевнено здолав «Ожеве». Кращим бомбардиром турніру став Максим Коломієць («Віза Центр»), кращим воротарем – Ярослав Білик (ФК «Дністер»), а кращим гравцем турніру визнано Геннадія Куляка (ФК «Дністер»).

Насичені визначними подіями та приємними перемогами вихідні закінчилися швидко, але спогади про них ще довго грітимуть душі їхніх учасників і глядачів.