Щеплення – єдиний спосіб уберегтися від інфекційних захворювань.


Питання вакцинації від різних інфекційних хвороб не має у суспільстві однозначної відповіді. Є прихильники цієї процедури і противники, які принципово відмовляються від щеплень. В.о. головного лікаря комунального некомерційного підприємства «Центр ПМСД в м.Новодністровськ» Тетяна Щаслива переконує, що імунізація населення – єдиний на даний час спосіб убезпечити від небезпечних захворювань окремо взяту людину та цілі народи ‑ від епідемій і пандемій.

– Тетяно Іванівно, численні ЗМІ повідомляють про те, що грип уже на нашому порозі. Чи фіксуються випадки цього захворювання у Новодністровську?

– Масового грипу ми ще не маємо. Наразі фіксуються ГРВІ.  Але вже саме зараз варто подбати про те, щоб уберегтися від цього, як ми уже пересвідчилися, небезпечного захворювання. Адже позаминулого року ми мали від грипу не лише важкі ускладнення, а й навіть летальні випадки. Вважаю, що найкращий спосіб убезпечити себе від інфекції – щеплення. Особливо це стосується тих, хто в повсякденному житті змушений контактувати з іншими людьми: учнів навчальних закладів, працівників сфери послуг, освітян, медиків. На жаль, немає жодної державної програми, яка б передбачала безкоштовну вакцинацію від грипу. Матеріал для ін’єкцій необхідно купувати або самостійно, або керівництво чи профспілкові комітети того чи іншого підприємства можуть подбати про свої колективи. З огляду на те, що працівники Центру ПМСД знаходяться в епіцентрі ризику, ми вже придбали необхідну кількість доз корейської вакцини Джі Сі Флю. Вартість кожної – 203гривні, все разом обійшлося в 4 100 гривень. Замовляли в Одесі, передали її нам Новою поштою. І, що дуже важливо, правильно запакованою, тобто зі збереженням необхідного температурного режиму.

Гадаю, що можна придбати вакцину і вроздріб. Наприклад, аптека «Конекс» робить замовлення. Щоправда, у них дорожче – до 300грн. за дозу. Ну і дуже важливо пам’ятати про збереження холодового ланцюга. Тобто отримавши ампулу, не носити її в сумці, чи в кишені, а дотримуватись рекомендацій фармацевтів.

– В Україні є небезпечною також ситуація із захворюванням на кір. Яка ситуація в нашому місті?

– Станом на 22 жовтня маємо п’ять випадків  троє дорослих і двоє дітей. На щастя, без ускладнень. Але й їм можна було б запобігти, якщо б вчасно було проведено щеплення. Я з повагою ставлюся до всіх ЗМІ, але іноді вони подають викривлену інформацію, що формує в суспільстві негативне відношення до процедури щеплень. Такі повідомлення беруть на озброєння батьки, які необґрунтовано відмовляються від вакцинації своїх дітей, не усвідомлюючи, під який ризик таким чином їх підводять. До того ж, впродовж двох останніх років бракувало вакцинального матеріалу. Тому склалася справді загрозлива ситуація. Якщо у 2016 році в Чернівецькій області було зафіксовано 30 випадків захворювання на кір, у 2017 році – 300 випадків, то у 2018 ми вже маємо 1 464 випадки, з них 988 дітей. Це дуже тривожно! Тому користуючись нагодою, закликаю усіх, хто не хворів на кір і не отримав щеплення, звернутися до медичного закладу і пройти вакцинацію. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я, щеплення від кору і дорослим, і дітям робляться безкоштовно. Нагадую, що під найбільшим ризиком перебувають медики, освітяни, студенти, школярі, вихованці ДНЗ. Новодністровський центр ПМСД наразі повністю забезпечений вакциною, використовуємо Пріорікс, він ефективний, якісний і безпечний.

– Чи проводяться інші щеплення?

– Звісно. Саме зараз в школах проводиться туберкулінодіагностика. І знову ж таки маємо чимало відмов. Коли запитуємо батьків, чому вони відмовляються, обґрунтованих відповідей не отримуємо. А між тим, туберкульоз – надзвичайно небезпечна хвороба, яка поширюється повітряно-крапельним шляхом, тобто «підхопити» її дуже легко, а вилікувати надзвичайно важко. До того ж, вона вже давно вийшла за рамки так званого соціального явища і несе загрозу всім, без виключення, верствам населення.

Це ж стосується і дифтерії. Надзвичайно важке захворювання, збудник якого також живе в повітрі. Єдиний спосіб уберегтися – вакцинація та кожні десять років ревакцинація. Вакциною ми забезпечені на 100%, тож закликаю всіх, хто ще не зробив щеплення, зробити.

– Чи маєте статистику щеплень по місту?

– Є. На жаль, невтішну. Діти до одного року вакциновані на 55%, два роки і старші – на 100%, шість років – на 66%, сім і старші – на 55%. Тому на тлі інших районів ми виглядаємо непривабливо. Зрозуміло, що з такими показниками ми ніяк не дотягуємо до поняття «колективний імунітет», що передбачає вакцинацію 95 – 98% населення. То ж працювати є над чим. Тим більше, що імунізація – це завдання не лише для медицини, це державна програма, яку зобов’язані виконувати усі громадяни.

Записала Віта Пашковська