З чим 2018-ий увійде в історію. Інтерв’ю з міським головою Анатолієм Болдашевим


 

 – Анатолію Івановичу, зовсім скоро 2018 рік відійде в історію. Чим він запам’ятається?

 – Китайське прислів’я застерігає: «Не дай вам Бог жити в епоху змін». На жаль, саме такі часи випали на нашу долю, та ми зобов’язані їх гідно та ефективно пройти. Бо якщо характеризувати рік, що минув, одним словом, то це був початок реальних реформ.

Найважливішим вважаю процес децентралізації. З величезними труднощами, долаючи відчайдушний спротив з боку районної влади, підтримуваною областю, ми таки утворили Новодністровську ОТГ, об’єднавшись з с.Ломачинці. Так завершилась епопея, котра тривала з 2015 року. Остаточні рішення Ломачинецька та Новодністровська ради ухвалили наприкінці вересня 2018-го, тож вирішено було до кінця року не вносити змін до бюджетів, що створювало деякі труднощі з виплатами в ломачинецьких комунальних установах. На 2019 рік вже ухвалено спільний бюджет, ми вийшли на прямі міжбюджетні відносини з Києвом, районне казначейство у цьому процесі вже не буде задіяне, тож сподіваюсь, справи підуть краще. До того ж, створення об’єднаної громади дає нам шанс отримати з державного бюджету дотаційні кошти на розвиток інфраструктури – саме в Ломачинцях, адже основне, що потрібне для функціонування ОТГ, в Новодністровську уже є і мешканці села користуються адміністративними та іншими послугами у нашому місті. Також в наступному році нас чекає велика робота з інвентаризації та передачі майна і землі.  

Другим дуже важливим вважаю реформування медичної галузі, а саме міської лікарні. В цьому році було створено комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги в м.Новодністровськ», це первинна ланка. Ми пройшли всі визначені законодавством етапи – від прийняття сесією рішення – до укладення угоди із Національною службою здоров’я України. Велика вдячність мешканцям Новодністровська та навколишніх сіл, які проявили активність і підписали з нашим Центром ПМСД декларації на отримання медичних послуг. На сьогоднішній день є 10 400 декларацій, завдяки чому наш заклад числиться серед лідерів. А це відчувається матеріально – підвищився рівень заробітних плат сімейних лікарів та середнього медичного персоналу Центру, покращилось оснащення кабінетів – у кожному є пульсоксиметр, глюкометр, ваги для немовлят і дорослих. За рахунок місцевого бюджету придбано оргтехніку та програмне забезпечення, ще деяке обладнання, наприклад кардіограф. В приміщеннях Центру ПМСД проводяться ремонтні роботи. В наступному році проводитиметься реформування вторинної ланки. Це також буде непростий процес.

Також ми вже зробили перші кроки в житлово-комунальній реформі. Держава вимагає, щоб органи місцевого самоврядування передали функції управління житлом його реальним власникам. У зв’язку з тим, що жодного об’єднання співвласників багатоквартирних будинків в Новодністровську не було створено, виконавчі органи влади, відповідно до вимог законодавства, з дотриманням усіх визначених процедур провели конкурс на визначення управителя багатоквартирними будинками. В конкурсі перемогло ТОВ «Аванті+». Також оголошено конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів. Результати будуть відомими, найімовірніше, вже в лютому.

 – Всі ці зміни є доволі кардинальні і резонансні. Стосовно них приймались колегіальні рішення?

 – Звісно, і не тільки щодо цих питань, всі дії влади скоординовані спільними рішеннями. Варто відзначити інтенсивність роботи і міської ради, і виконавчого комітету. Впродовж 2018 року відбулося 24 сесії Новодністровської міської ради, 13 з яких позачергових, та 15 засідань виконкому. А це – час, за який людям ніхто не платить. Тому хочу подякувати депутатам та членам виконкому за їхню активність і небайдужість до долі міста. До речі, хочу наголосити, що ми працюємо відкрито і прозоро. І на сесії, і на засідання виконкому часто приходять пересічні громадяни, які мають бажання почути і побачити, як ухвалюються доленосні рішення. Також люди мають змогу висловитись з того чи іншого питання.  

 – 2017 і 2018 роки працівники бюджетної сфери зустрічали з матеріальним грошовим заохоченням. Зараз таких виплат не було. З чим це пов’язано?

 – Рік, що минає, виявився складним у фінансовому плані. Від нас відійшов потужний платник податку на доходи фізичних осіб, що, до речі, є найбільшим джерелом надходжень до міського бюджету. Маю на увазі філію «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС», яка сплачувала за рік 5 млн.грн. ПДФО. Разом з тим, з 1 січня 2018 року до нас на утримання перейшов спортивний комплекс, що збільшило видатки. А державне фінансування не в повному обсязі забезпечує потребу. Так, наприклад, влітку не вистачало субвенції на виплату освітянам відпускних. Та ми знайшли порозуміння з обласним керівництвом і Новодністровську було виділено додатково 1 400тисяч гривень освітньої субвенції. І з міського бюджету за рішенням сесії виділено 350 тисяч гривень. Додаткову субвенцію отримали і медики – майже 300 тисяч гривень. Умовою виділення додаткових коштів нам було поставлено проведення реорганізації в закладах освіти та охорони здоров’я. Також на здійснення переданих державою повноважень, тобто на утримання господарського персоналу шкіл та оплату енергоносіїв в закладах освіти і медицини, до міського бюджету надійшло майже 7 млн.грн. Але ця сума лише на дві третіх покриває потребу, тож решту додавали з міського бюджету. Така ж сума передбачається і на наступний рік, незважаючи на ріст цін та заробітної плати.

Потужною фінансовою підтримкою нам послужили вжиті заходи щодо створення індустріального парку «Новодністровськ». Ще у 2017 році радою було прийнято рішення щодо реалізації майна – незавершеної будівлі панчішно-шкарпеткової фабрики, яка впродовж років стояла пусткою. За неї ми на початку 2018-го отримали 1 750тис.грн. І вже наприкінці року було ухвалене рішення про продаж земельної ділянки під індустріальним парком за 6 890тис.грн. Ця сума надходитиме до міського бюджету частинами впродовж п’яти наступних років. Перший транш уже надійшов. З цих коштів формується бюджет розвитку і відповідно використовується. Як капітальні видатки вони були розподілені фактично між всіма розпорядниками – на охорону здоров’я (Центр ПМСД – 220,5тис.грн, лікарня – 264,5тис.грн.), освіту (560тис.грн. – школи, 180тис.грн. – дошкільні заклади), внески у статутні фонди комунальних підприємств (1 400тис.грн – «Новодністровський житловик», 25тис.грн – УТВК), невеликі суми отримали інші заклади.

 – Також до міського бюджету надходять так звані «соціальні» кошти – від ПрАТ «Укргідроенерго».

 – Так, допомога від наших енергетиків дуже відчутна і дуже потрібна. На жаль, склалася прикра традиція надсилати їх нам наприкінці року, цього річ, наприклад, 8млн.грн. ми отримали 5 грудня. Тож, щоб якомога менше поверталось до обласного бюджету, ми намагаємось їх максимально освоїти – замовити ПКД, проплатити аванси, здійснити придбання. Наголошую: ці кошти, згідно угоди, можуть бути використані виключно на розвиток, поліпшення матеріальної бази міста, а на споживання (зарплату, енергоносії) витрачати їх не маємо права. Впродовж цього року 3 324тис.грн освоєно на реконструкції об’єктів житлового фонду і бюджетних установ, 190тис.грн – на міську лікарню, 343тис.грн. – закладів культури та управління, 100тис.грн – на благоустрій міста, проведено тендер на закупівлю легкового автомобіля (1 094тис.грн.) та мікроавтобуса (1 399,5тис.грн.) Наступного року сподіваємось отримати решту коштів, що передбачено угодою з ПрАТ «Укргідроенерго» в сумі 29млн.грн.

 – Які ще події 2018 року запам’ятаються новодністровцям та гостям міста?

 – Гадаю, це будуть масові заходи. Такі як «Дністер-Фест». Приємно, що він в цьому році був проведений виключно за спонсорські кошти. Тобто вийшовши на певний рівень, захід став цікавий як комерційний проект. Сподіваюсь, що так само буде і з Днями Словаччини в Новодністровську, які пройшли вже вдруге. Більша частина коштів міського бюджету, що були використані на цей захід, уже повернулася в місто у вигляді спортивного інвентарю, кухонного приладдя, техніки. До того ж, ми знову подали свої пропозиції, щоб Дні Словаччини проводились за кошти ЄС. Дуже хочу, щоб ми виграли цей грант.

Необхідно відзначити і значне пожвавлення у сфері спорту, зокрема футзалу. Крім турнірів «Кубок Мера», «Пам’яті І.Ібрагімова», «Кубок енергетика», чемпіонату міста «Ліга-Віза-Центр», визначною є участь команд міста (дорослі і діти) в Чемпіонаті України з футзалу ІІ ліги. Також вперше за багато років була проведена міська спартакіада серед працівників організацій та підприємств, яка тривала протягом серпня-листопада. Успішно виступали наші спортсмени на виїзних районних, обласних та Всеукраїнських змаганнях з тенісу, волейболу, пауерліфтингу, веслування. З метою покращення умов для занять спортом здійснено ремонт даху спорткомплексу, придбано обладнання та інвентар, встановлено обігрів роздягалень.  

Також рік запам’ятається активністю новодністровців, особливо молодого покоління, під час голосування за спортивний майданчик від Фонду Кличка, який був встановлений на території ЗОШ ІІ – ІІІ ступенів та за проекти, які мають фінансуватися з Громадського бюджету. Це свідчить, що багато людей не просто вболівають за долю міста, а беруть безпосередню участь у її творенні.

 – Чого Ви очікуєте від наступного року?

 – Знаю, що він також буде нелегкий. Реформи продовжуються. До того ж стартує виборча кампанія, тож може відбутися багато змін. Але я чекаю від новодністровської громади злагоди і порозуміння, адже спільними зусиллями можна подолати будь-які перешкоди.