Реформування медичної галузі. Реалії і перспективи


У 2018 році відбулося реформування первинної ланки медичної галузі. В Новодністровську вже успішно функціонує новостворене комунальне некомерційне підприємство Центр первинної медико-санітарної допомоги, до складу якого увійшли лікарі загальної практики, тобто сімейні лікарі. 2019-ий рік визначено вирішальним для впровадження змін на другому рівні медичної галузі. Для Новодністровської міської лікарні це надзвичайно складний процес. Через відсутність такого ключового компоненту повноцінного медичного закладу, як реанімація, створити на її базі лікувальний заклад другого рівня фактично неможливо. Водночас перед керівництвом міста і лікарні постає завдання зберегти в місті установу, що спроможна надавати доступні і якісні медичні послуги. Йдеться передусім про колектив працівників лікарні, адже вузькопрофільні спеціалісти до Центру ПМСД не увійшли. Про це, зокрема, говорила на черговій сесії в.о.головного лікаря міської лікарні Ольга Довбенко: «Реформування медичної галузі – це, передусім, зміна принципів державного фінансування галузі. Якщо раніше кошти виділялися відповідно до кількості ліжкоднів, то тепер проплачуватиметься кількість наданих тим чи іншим лікарем послуг. Таким чином реалізовуватиметься концепція «гроші ходять за пацієнтом». У зв’язку з цим змінюватиметься і структура медичних закладів. МОЗ не передбачає скорочення їх кількості, але практика показує, що таке можливе», ‑ сказала Ольга Михайлівна. Вона також зачитала отриманий з Чернівецької обласної державної адміністрації лист з рекомендацією реформувати Новодністровську міську лікарню в комунальне некомерційне підприємство «Новодністровська міська поліклініка» з ліжками денного стаціонару. А ту частину медичної субвенції, за яку зараз утримується стаціонарне відділення пропонується передати Сокирянській ЦРЛ. В подальшому, зазначається в листі, Госпітальна рада Східного округу може розглядати питання щодо створення на базі Новодністровського закладу лікарні відновного або реабілітаційного лікування.

Але реалізація такої концепції не влаштовує передусім мешканців Новодністровська та прилеглих сіл, які можуть втратити можливість отримувати медичні послуги безпосередньо в місті. Тому вишукуються усі можливі варіанти для того, щоб уникнути цього, задіяти медичних працівників вузького профілю та продовжувати використовувати приміщенння лікарні за цільовим призначенням. Вихід знайшовся у співпраці з відомим у нашому краї лікарем Валерієм Маноловим. Клініка доктора Манолова, яка успішно працює в Чернівцях, є центром новітніх медичних технологій та кваліфікованих лікарів. Саме в цьому колективі зараз працює наша невропатолог Олена Барилова. «Тут надзвичайна атмосфера, ‑ ділиться Олена Романівна. – Передусім фахівці – надзвичайно ерудовані, грамотні спеціалісти. Обладнання – високого рівня, яке дуже допомагає в роботі. Огляд пацієнта передбачає міні-консиліум, в ході якого кожен з медиків надає рекомендації по своєму профілю, таким чином спільно встановлюється діагноз та призначається лікування. Це дуже ефективно, адже призначені препарати не суперечать один другому, та й пацієнту не треба бігати з кабінету в кабінет. Спільно ж ми і спостерігаємо за процесом дії медикаментів. Дуже хотілось би, щоб і в Новодністровську люди мали можливість проходити таке обстеження та лікуватись, щоб не їздити до Вінниці або Чернівців».

Можливість відкриття в нашому місті такого закладу уже розглянута і схвалена. Валерій Манолов побував у Новодністровській міській лікарні і вважає, що заклад максимально збережений, тож можна працювати. «Я вдячний міському голові Анатолію Івановичу, який надихнув мене зробити ще щось корисне для людей. Їдучи до Новодністровська, чесно кажучи, не очікував на такі хороші враження, які отримав. Думаю, що цілком реально розпочати роботу у вашому місті», ‑ сказав Валерій Анатолійович зустрічаючи делегацію новодністровських депутатів, членів виконавчого комітету та медиків, які приїхали в клініку доктора Манолова з метою ознайомлення з роботою закладу та обговорення перспективи відкриття його філіалу в нашому місті.

Валерій Анатолійович розповів, що в клініці працюють кілька підрозділів – діагностика, поліклінічно-консультативна допомога, денний стаціонар (5 ліжок), реанімація. Заклад акредитований на надання первинної медичної допомоги, вторинної (кардіологія, ендокринологія, неврологія, інтенсивна терапія, фізіотерапія, ультразвукова діагностика, фізична реабілітація, денний стаціонар, організація охорони здоров’я, сестринська справа). У 2018 році в клініці отримали медичні послуги різного рівня 2 850 пацієнтів, завантаженість одного ліжка становить 115%, в день до 30 пацієнтів. Для гостей з Новодністровська доктор Манолов також провів екскурсію закладом, знайомлячи їх зі структурою, демонструючи обладнання та розповідаючи про принципи його роботи.

Для Новодністровська він пропонує, щоб на першому поверсі лікарні була розташована палата, яка суміщатиме прийомний покій та реанімацію – для людей з критичними станами. Палата повинна бути облаштована всім необхідним для цього обладнанням. З цього приміщення людина, яка туди потрапила, повинна виходити із встановленим діагнозом. Після стабілізації стану пацієнт може бути переведений (за бажанням) в стаціонар, який має розміщуватись на третьому поверсі. На першому також розташовуватимуться кабінети з різноманітним діагностичним обладнанням для тих людей, які самі виявлять бажання обстежитися.

Для того, щоб реконструювати приміщення в міській лікарні, на розгляд чергової сесії Новодністровської міської ради було винесено питання щодо виділення 1 мільйона гривень з так званих «соціальних» коштів, які надходять до міського бюджету по Титулу будови Дністровської ГАЕС. В ході обговорення даного питання депутати міської ради поділилися своїми враженнями від поїздки до клініки доктора Манолова. Фактично всі вони виявились позитивними. Наголошували, що це ні в якому разі не означає припинення діяльності комунальних закладів медицини – Центру ПМСД, який функціонує з минулого року, та поліклініки з денним стаціонаром, яка має утворитися в результаті реформування вторинної ланки в 2019 році. Навпаки, людям буде запропонована альтернатива у вигляді комерційного підприємства. Говорили також і про вартість його послуг, яка наразі поступається багатьом іншим.

Свою точку зору висловила на сесії і в.о.головного лікаря міської лікарні Ольга Довбенко. У тому, що в Новодністровську працюватиме філія клініки доктора Манолова вона вбачає не лише посилення сфери охорони здоров’я, а й вирішення питання збереження колективу працівників лікарні. В результаті за виділення коштів проголосували 18 присутніх депутатів, один утримався. На даний час уже триває робота з виготовлення проекту реконструкції то визначення виконавців робіт.