Правила безпеки при застосуванні пестицидів та агрохімікатів

У Сокирянському районі розпочинається сезон інтенсивного використання пестицидів по садах та посівах медоносних рослин, в результаті якого виникає загроза отруєння  бджіл інсектицидами, або хімічний токсикоз. Ці корисні комахи пропадають в результаті грубих порушень правил і санітарних вимог застосування пестицидів як сільгоспвиробниками, так і пасічниками які розмістили  пасіки на присадибних ділянках, а також тих, що прибувають на кочівлю з вуликами.

Токсикоз бджіл виражається  в ослабленні бджолосімей, зниженні їх продуктивності, масовій загибелі, а це великі збитки бджолярів.                                                 Сокирянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області нагадує сільгоспвиробникам, приватному сектору. власникам присадибних ділянок, садів, що відповідно до статтей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи які застосовують  засоби захисту рослин зобовязані знати:

– за три доби до початку обробки площі пестицидами необхідно попередити голову населеного пункту, пасічників, пасіки яких  розташовані до 10 км від оброблюваних площ.

При цьому необхідно вказати:

– точну дату обробки;

– територію і культури, які обробляються;

– назву препарату;

– форму і методи застосування (ЗЗР);

– ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл

Враховуючи токсичність пестицидів для бджіл, обприскування с/г культур, які є медоносами, проводити у фазу бутонізації до цвітіння.  Працівники, які працюють з пестицидами зобов’язані пройти медичний огляд і мати допуск та посвідчення до роботи з пестицидами і агрохімікатами.

Видача посвідчень та допусків реєструється в Журналах реєстрації.

Графік проходження навчання на другий квартал вільний, видача посвідчень і допусків безкоштовна. Порядок отримання допуску: заява, копія паспорта, висновок медичної комісії. Допус до роботи можна отримати в Скирянському районному  управлінні Головного Управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, знаходиться за адресою м. Сокиряни вул. Центральна, 67.

Обробку нектароносіїв проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години.  Допускається проведення оприскування у денний час, в похмуру погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

В деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні  правил обробітку наприклад:

–  поряд з квітучими медоносами знаходяться не квітучі але оброблені рослини                інсектицидами;

– знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;

– отруєння бджоли нерідко наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів.

Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм та розривів мають виняткове значення для попередження отруєння бджіл. Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво», відповідальність несуть особи  винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози дбжолам при застосуванні засобів захисту рослин.

Надходять непогані пропозиції аби аграрії і пасічники стали союзниками, адже бджола  пасічника опилює сільгоспкультури і це дає додатково ще 30-40% урожайності. А значить пасічник не ворог.

Згідно Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»

– Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне);

– зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.;

– асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”;

– обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди;

– у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинн бути встановлені попереджувальні написи;

– категорично забороняється приготування розчинів пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації;

– до місць обробок розчини пестицидів повинні доставлятися в спеціальних ємкостях, заправка і завантаження апаратів не повинні супроводжуватися протіканням або розсипанням пестицидів.

При роботі з пестицидами необхідно дотримуватись вимог щодо техніки безпеки, для зведення до мінімуму негативної дії пестицидів на людей та довкілля. Не допускати можливості доступу до препаратів дітей та домашніх тварин.
Сокирянське районне

управління Головного