Обережно змії

З настанням теплого періоду ми все частіше організовуємо відпочинок на природі ‑ в лісі чи біля річки. І ні в якому разі не слід забувати про небезпеку, яка там чатує. Одна з них ‑ це змії, яких багато не тільки на суші, а й у воді. Статистика свідчить, що останнім часом випадки укусів зміями почастішали. Особливо небезпечним це є для дітей та хворих людей, імунітет яких не такий міцний, як у дорослих працездатних людей.

Управління НС, БЖ, ЦЗ та МР міської ради нагадує основні правила, які необхідно запам’ятати кожному. Передусім потрібно бути обережними, щоб не потривожити плазуна. Перед тим, як присісти, треба уважно оглянути місце. Не торкатися руками, а взяти палицю і обережно обстукати ті предмети, на які хочете сісти. Якщо там буде знаходитись змія, то, найімовірніше, вона уступить вам, зникнувши з вашого поля зору.

Якщо ж змія все-таки укусила, слід визначити, отруйна вона чи ні. Неотруйна змія залишає на шкірі сліди у вигляді двох серпоподібних смуг, що утворюють напівовал із дрібних точок. На місці укусу отруйної змії в передній частині на півовала, між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких, як правило, витікає кров.

Схема надання першої допомоги:

• знайдіть місце укусу і ретельно промийте його водою;
  • якщо укушена кінцівка, постраждалого необхідно розмістити таким чином, щоб ця кінцівка була нижче тулуба;
  • накладіть пов’язку: вище за ранку, починаючи зверху і поступово спускаючись (вона повинна бути достатньо тугою, щоб запобігати поверненню венозної крові, оскільки саме з нею отрута може продовжити свій рух по тілу, разом з тим вона не повинна перешкоджати руху артеріальної крові). При правильно накладеній пов’язці нижче неї пульс прощупується, а вени надуваються;
  • після накладення пов’язки укус продовжуватиме кровоточити, але боятися цього не слід, тому що кров може вивести з ранки частину отрути;
  • якщо місце укусу дозволяє, можна відсмоктати отруту за допомогою медичної банки (у разі її відсутності можна використати банку з-під майонезу);
  • іммобілізуйте кінцівку, наклавши шину;
  • при можливості, помістіть кінцівку у холодну воду – це уповільнить повернення крові.
  • джгут при укусах змій слід накладати лише в тих випадках, коли не увінчалися успіхом всі інші способи припинити кровотечу.

Неприпустимо:

• надрізати краї ранки – це може лише відкрити додаткові шляхи для проникнення отрути в тіло;
  • намагатися ротом відсмоктувати отруту з ранки, оскільки вона може легко проникнути крізь слизову оболонку вашого рота;
  • давати пити алкоголь;
  • довго тримати джгут – це призведе до втрати кінцівки.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Гадюка ні за яких обставин не нападає першою.

Не знищуйте змій – всі вони перебувають під охороною закону!

Марія Рошка, начальник управління НС, БЖ, ЦЗ та МР міської ради