За користування земельними ділянками необхідно платити


На розгляд виконавчого комітету Новодністровської міської ради були представлені для затвердження акти про визначення розміру збитків, завданих Новодністровській об`єднаній територіальній громаді у формі неодержаних доходів від орендної плати за земельні ділянки, складені щодо трьох користувачів. Комісією з визначення збитків власнику землі, що діє на підставі рішення 33-ї сесії VII скликання Новодністровської міської ради та відповідно до розпорядження міського голови від 12.04.2019р. №121-р, встановлено, що через недотриманням власниками майна вимог земельного законодавства міський бюджет недоотримав 1 265 967 гривень.

 ПАТ КБ «Приватбанк» – за використанням земельної ділянки площею 0,15га, на якій розміщене нерухоме майно, що належить вказаному товариству. Встановлено, що ПАТ КБ «Приватбанк» користується земельною ділянкою з 1 серпня 2018р. Відповідно до рішення сесії міської ради №329 від 22.11.2018р., воно було зобов’язане у місячний термін укласти договір оренди землі та провести його державну реєстрацію, а також в повному обсязі внести плату за фактичне використання земельної ділянки. ПАТ КБ «Приватбанк» виконало вказане рішення лише частково, 1 квітня 2019р. зареєструвавши договір оренди земельної ділянки. Але плату за користування земельною ділянкою з 01.08.2018р. по 31.03.2019р. так і не внесло. За висновком комісії з визначення збитків, до міського бюджету недоотримано 15 280грн.

Виконавчий комітет затвердив акт про визначення розміру збитків, завданих Новодністровській об`єднаній територіальній громаді у формі неодержаних доходів від орендної плати за земельну ділянку, матеріали будуть передані до суду.

ГТ АПФ «РИФ АГРО» ‑ за користування земельними ділянками в період з 23.12.2017р. по 01.05.2019р. Комісією встановлено, що 23.12.2017р. ПАТ «Нижньодністровська ГЕС» (яка є правонаступником ВАТ «Дністровська ГАЕС») на умовах договорів купівлі-продажу передало у власність ГТ АПФ «РИФ-АГРО» нежитлові будівлі:

‑ базу «Укренергомеханізація», земельна ділянка площею 0,5641га;

‑ базу «Сервіс», земельна ділянка площею 1,2249га;

‑ базу «Спецгідроенергомонтаж», земельна ділянка площею 3,3718га;

‑ базу «Гідроспецбуд», земельна ділянка площею 0,7371га.

З 28 січня 2003р до 23 грудня 2017р. між ВАТ «Дністровська ГАЕС» (ПАТ «Нижньодністровська ГЕС») та Новодністровською міською радою діяв договір оренди земельних ділянок, на яких розташоване вказані нежитлові будівлі. Згідно вимог Земельного кодексу України, новий власник майна (ГТ АПФ «РИФ АГРО») після його придбання повинен був оформити документи, що посвідчують право користування земельними ділянками, на яких розташовані придбані будівлі та споруди. Але підприємство ігнорує вимоги законодавства і не відповідає на письмові звернення Новодністровської міської ради щодо необхідності врегулювати земельні відносини. Єдиний лист із запереченням від цього підприємства надійшов уже напередодні розгляду виконавчим комітетом акту про затвердження збитків.

Висновок комісії: за період з 23.12.2017р. по 01.05.2019р. ГТ АПФ «РИФ АГРО» заподіяло Новодністровській об`єднаній територіальній громаді, в особі міської ради 604 505грн. збитків у формі неодержаного доходу від орендної плати за користування земельними ділянками без правових підстав. Виконавчий комітет акт затвердив, готуються матеріали до суду.

 Сущик Сергій Петрович – власник майна, що розташоване на земельній ділянці площею 3,3718 га. Комісією встановлено, що 26.03.2018р С.П.Сущик отримав від ГТ АПФ «РИФ АГРО» у власність майно (нежитлові приміщення бази «Спецгідроенергомонтаж») згідно договору купівлі-продажу. Земельний кодекс України зобов’язує власника майна оформити документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі та споруди, які належать йому на праві власності. Новодністровська міська рада неодноразово зверталася до С.П.Сущика щодо необхідності оформлення документів на право користування земельною ділянкою, на що не було отримано жодної відповіді. Таким чином власник придбаного майна ухиляється від врегулювання земельних відносин, використовуючи земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

Під час обговорення даного питання на засіданні виконкому спеціалістами наголошувалось, що міська рада готова до компромісних рішень, в тому числі – до визначення площі фактично займаної ділянки, тощо. Але діалогу не відбулося, тому було складено акт про визначення розміру збитків у формі неодержаного доходу. За період з 26.03.2018р. по 01.05.2019р. до міського бюджету мало б надійти від Сущика Сергія Петровича 646 182грн.

Даний акт виконавчий комітет міської ради не погодив.

Практика затвердження виконкомом актів про визначення розміру збитків міського бюджету через протиправне використання землі випробувана Новодністровською міською радою і приносить результати. Суди, як правило, приймають рішення на користь органу місцевого самоврядування. Так у 2018 році були позитивні ухвали щодо ТОВ «Енергопром» ‑ 769 231грн. та ТОВ БВП «Спецхімзахист» ‑ 195 446грн.

Також відділ земельних відносин повідомляє про те, що фактично завершено документальну інвентаризацію земельних ділянок на території міста, тобто встановлено їх власників. Активно ведеться робота щодо спонукання їх до оформлення правовстановлюючих документів на землю, досягається консенсусу навіть з такими, які впродовж десятиліть не оформляли відповідні документи за користування землею. Зокрема, укладено 15 договорів оренди з АТ «Чернівціобленерго», умови договорів на використання ще 24-ох земельних ділянок ще обговорюються.

Є також чимало занедбаних земельних ділянок, які, здавалось би, нічийні. Та власники більшості з них, виявляється, померли, а спадкоємці не поспішають оформляти спадщину.