Про початок опалювального сезону і тарифи на воду – в інтерв’ю з начальником УТВК Ігорем Цибульським

Осіннє похолодання викликає резонне запитання щодо початку опалювального сезону. Адже якщо у власних помешканнях кожен господар сам вирішує, коли вмикати обігрів квартири, то в бюджетних установах, де перебувають найбільш вразливі категорії громадян – діти та хворі, тепло подається централізовано. Про те, коли офіційно може розпочатися опалювальний сезон та на яких умовах, а також щодо ситуації з корегуванням тарифів на водопостачання та водовідведення – у розмові з начальником Управління «Тепловодоканал» Ігорем Цибульським.

– До кінця цього тижня ми плануємо подати до міської ради листа щодо необхідності розпочати опалювальний сезон, на основі якого буде видане відповідне розпорядження. А далі все залежить від температури навколишнього середовища. Адже опалювальний сезон, як правило, розпочинається з 15 жовтня. Бувають і винятки, все залежить від погоди. Якщо впродовж трьох діб середньодобова температура не перевищує +8 градусів, необхідно вмикати опалення.

На сьогоднішній день підприємством УТВК зроблено все необхідне для початку опалювального сезону – підготовлені документи, підписані акти готовності котельні та бюджетних установ, триває випробування мереж. Завдяки тому, що наше підприємство завершило минулий опалювальний сезон без боргів (до речі, єдине в області), ми отримали можливість обирати постачальника газу, керувалися при цьому принципом вигідності умов та вартості послуги. Наразі підписано договір напряму з НАК «Нафтогаз України». Зараз ще тривають переговори щодо лімітів та коригування ціни газу під час опалювального сезону. З ПАТ «Чернівцігаз» укладається договір лише на транспортування палива.

Також підприємством закуплено і встановлено на котельні систему АСКОЕ, що було умовою для підписання договору на постачання газу. Придбане обладнання в автоматичному режимі зчитує та передає показники лічильника газу. Таку ж систему плануємо встановити на прилади обліку електроенергії, вже звернулися до АТ «Чернівціобленерго» з проханням видати технічні умови застосування АСКОЕ. Отримавши їх, будемо знати, чи відповідають наші мережі та лічильники вимогам для встановлення цієї системи.

АСКОЕ – автоматизована система комерційного обліку електричної енергії, що складається з засобів вимірювальної техніки, а також з устаткування збору, обробки, збереження та відображення інформації, засобів зв’язку та синхронізації часу, функціонально об’єднаних для забезпечення комерційного обліку електричної енергії.
Комерційний облік електроенергії на ринку електричної енергії України здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії (постанова НКРЕКП від 14.03.2018 №311).
Метою організації комерційного обліку електроенергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою її подальшого використання для здійснення розрахунків між учасниками ринку. (Джерело: https://iknet.com.ua/uk/askue/)

– З початку року «Тепловодоканал» перестав застосовувати тризонний облік електроенергії (впродовж доби вартість енергоносія значно різнилася), що здешевлювало собівартість послуг з водопостачання та водовідведення. Це стало однією з причин коригування тарифів на водопостачання та водовідведення, рішення про що було прийнято виконавчим комітетом міської ради в липні цього року. Після чого це рішення було скасоване сесією міської ради. Потім був суд. То які тарифи діють на сьогоднішній день?

– Справді, з 1 січня, тризонний облік споживання електроенергії для УТВК був відмінений, що спричинило збільшення витрат на її оплату до 90%. Це, у свою чергу, призвело до збитковості (280 – 300 тисяч гривень щомісяця). Тому ми звернулися до виконкому з пропозицією скоригувати тарифи до економічно обґрунтованих. Рішення було прийняте, але невдовзі сесія міської ради його скасувала. Нам було запропоновано розробити програму фінансової підтримки Управління «Тепловодоканал». Така програма була затверджена сесією 8 серпня. Наразі жодних компенсацій за різницю в тарифах до підприємства ще не надходило.

Разом з тим ми змушені були подати до суду позов на рішення сесії. Не лише тому, що підприємство не може працювати збитково, а ще й тому, що мене як керівника підприємства самі ж депутати звинуватили б у безгосподарності, що загнала у борги комунальне підприємство. Чернівецький окружний адміністративний суд постановив скасувати рішення Новодністровської міської ради, тож на даний час на послуги з водопостачання та водовідведення діють тарифи, затверджені рішенням виконкому №103 від 17.07.2019 року, а саме: 44,60грн. за 1 куб.м з ПДВ, в тому числі: водовідведення – 23,02грн. за 1 куб.м, водопостачання – 21,58грн. за 1 куб.м.

Знаю, що серед споживачів поширюється думка про те, що компенсувати збитки з водопостачання та водовідведення підприємство може за рахунок теплопостачання. Ми й справді мали деякий прибуток у цьому напрямку діяльності, але він не настільки великий. Тай послуга з теплопостачання надається максимум 6 місяців, а водопостачання та водовідведення – цілий рік, тому величини неспівмірні.

До речі, хочу також зауважити, що минулого року тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення переглядалися двічі. В березні 2018 року з 19,61грн за 1 куб.м. збільшилися до 30,62грн., а в листопаді – до 35грн. за кубометр водопостачання та водовідведення разом. Чомусь такого ажіотажу тоді не спостерігалося.