Вимоги до пестицидів та агрохімікатів!!!


У зв’язку з настанням весняно-літнього періоду та з метою профілактики отруєнь агрохімікатами  та пестицидами серед населення району, Сокирянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує про вимоги законодавства у сфері діяльності пов’язаної з застосуванням пестицидів та агрохімікатів.

Місцеві органи державної виконавчої влади разом з іншими зацікавленими підприємствами і установами організовують та проводять заходи щодо санітарно-гігієнічного та медичного забезпечення робіт, пов’язаних з застосуванням пестицидів у відповідності з чинним законодавством.

Категорично забороняється застосування незареєстрованих пестицидів та агрохімікатів, а також препаратів, що придбані у неспеціалізованих магазинах або у окремих осіб без фірмової упаковки і інструкції по застосуванню. Для обробки індивідуальних садів та городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Всі роботи з пестицидами і протруєним насінневим матеріалом обов’язково реєструються в спеціальних журналах.

До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися до роботи при наявності посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до  «Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з  транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами та агрохімікатами, а також пройти  спеціальну підготовку, а також мати особову медичну книжку встановленого зразка з пройденим обов’язковим медичним оглядом на право робіт із застосуванням пестицидів. Медична книжка та посвідчення видається строком на один рік особам, що пройшли профілактичний медичний огляд і курс гігієнічної  підготовки по 14 годинній програмі та володіють способами надання першої долікарської  допомоги при отруєнні пестицидами. Медична книжка видається головою медичної комісії, посвідчення – керівником підприємства, установи, або учбового центру, який проводив підготовку. Особи, що контактують із пестицидами зобов’язані використовувати справні  засоби індивідуального захисту.

При обробках садів установлюються санітарно-захисні зони від меж оброблюваних ділянок до навчально-виховних закладів, водних джерел централізованого та децентралізованого водопостачання, ставків, об’єктів харчової промисловості, тваринницьких комплексів: при наземному методі з використанням гранульованих форм пестициду – 300 метрів; обприскуванні – 500 метрів; при авіа методі -1000 метрів (до рибогосподарських водойм не менше 2000 метрів).

Завчасно, але не менше чим за три доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, пасічників, власників суміжних сільськогосподарських ділянок та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи (знаки).

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць масового відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 метрів, при штанговому і гербізації дощуванням  – 300 метрів. При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +100 С. Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с  (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербізація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень у населених пунктах дозволяється тільки з 2200 до 0700 годин ранку.

При роботі з пестицидами необхідно дотримуватись вимог щодо техніки безпеки, для зведення до мінімуму негативної дії пестицидів і агрохімікатів на людей та довкілля:

  • Не допускається проведення ручних робіт після випадання осадків напередодні запланованого строку виходу на роботу і при температурі повітря вище 200 С. У цих випадках строки збільшуються на одну добу, ручні роботи слід проводити після механізованого розпушування грунту;
  • Під час роботи з препаратами забороняється палити, пити або вживати їжу;
  • Дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту, оберігати, згідно з рекомендаціями, домашніх тварин, бджіл та птицю під час роботи з засобами захисту рослин;
  • При потраплянні препарату на шкіру – зняти забруднений одяг, промити теплою водою з милом або слабким содовим розчином. При потраплянні в слизові оболонки – ретельно промити їх великою кількістю води. При проковтуванні – негайно звернутися до лікаря з упаковкою з-під препарату;
  • Зберігати препарати в закритих оригінальних упаковках в добре вентильованому захищеному від сонця і вологи місці при температурі не нижче 00 С та не вище +350 С;
  • Зберігати окремо від продуктів харчування, кормів і питної води;
  • Не допускати можливості доступу до препаратів дітей та домашніх тварин.

 

У цьому випадку, як і завжди в житті, спрацьовує золоте правило: хто попереджений — той озброєний!

Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин і піднесення врожайності внаслідок невірного використання або поводження з ними можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь.

Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких і навколишнє природне середовище.

 

Агапій В.М ‑ фахівець відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Сокирянського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.