Обережно, змії! Що треба знати про поведінку плазунів


Від початку 2020 року в Україні від укусів змій постраждало 38 людей, в тому числі – шестеро дітей. У Чернівецькій області від укусу змії нещодавно постраждала 8-річна дитина.

Змій в цьому році багато, як ніколи. Через надто теплу зиму плазуни не погинули, більшість їх збереглося. Найчастіше вони оселяються там, де є певне різноманіття умов, — на узліссях, вирубках, у чагарниках, кам’янистих місцинах, на берегах водойм тощо. Вужі віддають перевагу більш вологим місцям, інші види — сухим. Також змій приваблюють покинуті бетонні конструкції, окремі брили, напівзруйновані стіни, повалені дерева, пні, купи тирси — тобто місця, на яких вони можуть вигріватися на сонці і під якими можуть ховатися. Приваблюють їх і гризуни, що тримаються поблизу людського житла. Можливо, саме цим можна пояснити, чому плазуни наближаються до населених пунктів, а інколи навіть заповзають до людського житла. Не виняток і наше місто. 

11 серпня інцидент трапився в мікрорайоні «Лісовий». Плазун близько 1,5м. завдовжки дуже налякав мешканців багатоповерхового будинку, про що вони повідомили службу безпеки життєдіяльності Новодністровської міської ради. 

Після дзвінка було оперативно організовано виїзд наряду ДПРП ДПРЧ№8 на місце події. Рятувальники обстежили прибудинкову територію, під’їзди і підвал будинку. На жаль, плазуна не виявили. Рятувальники провели з мешканцями будинку роз’яснювальну роботу і розповіли, що необхідно робити у випадку виявлення змії, щоб не піддавати себе небезпеці.

Зважаючи на ситуацію, яка мала місце в житловій забудові, звертаюся до всіх жителів міста і нагадую елементарні правила, як уберегти себе від укусів змії:

  • Не торкайтеся неперевірених предметів руками. Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків. Вони часто ховаються у старих пнях, під каменями або стовбурами повалених дерев, у вологих підвалах. 
  • Не сідайте, якщо не перевірили місце. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай, вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси, одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.
  • Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів. Змії агресивні у відповідь. Вони не нападають першими, а проявляють агресію лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на сонці. Зазвичай, люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на змію. Однак буває, що вона може стати об’єктом своєрідного полювання з боку людини. 
  • Одягайтеся відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, здатний захистити від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.
  • Побачили змію  замріть. Не робіть різких рухів, адже змія, зазвичай, просто не бачить нерухомий об’єкт. Дочекайтеся, доки гадюка відповзе.

Марія РОШКА, начальник служби БЖН міської ради