Щодо послуги розподілу газу як невідємної складової енергетичної безпеки регіону


З початку січня поточного року у багатьох регіонах України пройшли мітинги з приводу зростання тарифів на комунальні послуги – ціни на газ та електроенергії, тарифів на тепло та воду.

В ситуації, що склалася, знову звертаємо увагу на те, що АТ «Чернівцігаз» не має відношення до ціни газу – підприємство не має ліцензії на постачання природного газу та жодним чином не впливає на формування ціни газу.

Акціонерне товариство «Чернівцігаз» є Оператором газорозподільних мереж, має відповідну ліцензію та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам на території Чернівецької області.

Газорозподільні мережі ‑ це системи газопроводів високого, середнього та низького тиску, вуличні та газопроводи вводи. Загальна протяжність газопроводів у Чернівецькій області становить 8 945км. Крім того, це обладнання, споруди та об’єкти, пов’язані із роботою зазначених газопроводів ‑ газорегуляторні пункти (297 ГРП та 513 ШГРП, будинкові регулятори тиску газу – 100 000шт.), станції електрохімзахисту та інше.

На території Чернівецької області газорозподільні мережі мають різну форму власності. 49% газопроводів належать державі, решта знаходяться в комунальній, приватній власності та власності Оператора ГРМ. 1100 фахівців АТ «Чернівцігаз» забезпечують щоденне утримання та обслуговування всієї газорозподільної системи, незалежно від форми власності. АТ «Чернівцігаз» несе відповідальність за безперебійну та безпечну доставку газу газовими мережами всім споживачам регіону. Для цього організовано та забезпечено роботу аварійно-диспетчерської служби 104, щоденне обслуговування мереж, ремонти та модернізації газопроводів, встановлення та повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів, тощо. Оператор ГРМ несе відповідальність за стабільну роботу закріпленої газової мережі, безаварійне та безперебійне газопостачання на території ліцензійної діяльності.

Тариф на розподіл (доставку) газу для кожного оператора ГРМ щорічно затверджує державний регулятор – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Крім того, НКРЕКП проводить регулярні перевірки та контроль за діяльністю Операторів ГРМ.

Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. НКРЕКП розраховує цю величину для кожного оператора ГРМ шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування газорозподільної мережі до річної замовленої потужності (обсягу газу, доставленого до споживачів за рік). Тариф – єдине джерело фінансування газорозподільних мереж на території розподільної діяльності Оператора ГРМ.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.12.2020 р. №2785 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Чернівцігаз», з 1 січня 2021 року підприємству встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 2,30 грн. за 1 м куб. (без урахування ПДВ). Найбільшими елементами витрат у структурі тарифу є:

  • фонд оплати праці, який із нарахуваннями складає понад 44% планової тарифної виручки;
  • придбання природного газу на нормативні втрати та виробничо-технічні витрати, що складає 33% планової тарифної виручки.

Решта елементів витрат структури тарифу не перевищують 5% планової тарифної виручки. Серед них, зокрема,вартість придбання матеріалів (паливо, електроенергія, запчастини, розхідні та ін. матеріали), операційні витрати, амортизаційні відрахування, встановлення, повірка та заміна лічильників населенню тощо.

Отже, основні витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ закуповують для технологічних потреб.

Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску газу в мережах, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів. Вартість цього газу є однією з найбільших складових вартості доставки. Він закуповується газорозподільними підприємствами за ринковою ціною, із застосуванням тендерних процедур.

В діючому тарифі НКРЕКП закладена вартість технологічного газу на рівні 7 200грн. за тис.м куб., в той час, як останні кілька місяців вартість ресурсу на ринку є значно вищою. Через високі ринкові ціни на газ «Чернівцігаз» не вдалося закупити газ для технологічних потреб на січень 2021р. Підприємство двічі оголошувало торги з метою закупівлі технологічного газу в обсязі 9,6млн.куб.м., однак не отримало жодної пропозиції на Українській енергетичній біржі через те, що біржові ціни на газ вищі від тих, що закладені в тарифі на розподіл.

Ще одна значна складова тарифу – заробітна плата працівників. Щоб кожен споживач мав надійне газопостачання своєї оселі, офісу або підприємства, газорозподільні мережі треба постійно обслуговувати. Щодня газовики долають сотні кілометрів, обстежуючи газопроводи на предмет витоків газу, усувають пошкодження мереж і обладнання, виконують капітальні ремонти й осучаснюють мережі для надійного та безперебійного газопостачання.

В АТ «Чернівцігаз» працюють 1100 працівників – у всіх районах Чернівецької області. Вони мають спеціальні знання, працюють здебільшого у ненормованому графіку, часто – в умовах підвищеної небезпеки.

Останніми роками через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні кваліфікованих кадрів. На оплату праці фахівців у тарифі на 2021 рік закладено близько 30%. У 2020 році середня заробітна плата у газорозподільній галузі становила 12тис. гривень. Цей рівень оплати праці наближений до середнього у промисловості України, однак суттєво нижчий у порівнянні з працівниками компаній – операторів розподілу електроенергії. Для них НКРЕКП у тарифі встановила середню зарплатню на рівні 16тис.грн. Крім того, за рахунок тарифу фінансуються робота аварійно-диспетчерської служби 104, поточні та капітальні ремонти, заміна й осучаснення газового обладнання, щоденні заходи з обслуговування газопроводів та споруд для них задля підвищення безпеки газопостачання споживачів, усі необхідні роботи з обліку газу. Крім того, вперше з минулого року НКРЕКП передбачила в тарифі на розподіл кошти для формування обмінного фонду лічильників газу, які встановлюватимуть побутовим клієнтам на час проведення повірки індивідуальних газових лічильників. Усі ці витрати є постійними, фіксованими й контролюються Державним регулятором НКРЕКП.

Слід також зауважити, що у 2021 році з платіжок за розподіл (доставку) газу зникнуть температурні коефіцієнти приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов. Після двох років судів обсяги технологічних втрат газу враховані Державним регулятором в тарифі на його доставку.

Виходячи з викладеного, чітко видно, плата за розподіл газу – це не плата «за трубу», як сьогодні часто її називають. Послуга розподілу газу – це складний технологічний процес, який має свою собівартість, забезпечується спеціалізованими структурами та кваліфікованими фахівцями. Саме завдяки роботі операторів газорозподільних мереж досягається безпечне та безаварійне газопостачання кожного споживача.

За інформацією АТ «ЧЕРНІВЦІГАЗ»