Три запитання про сплату ЄСВ


У податковій службі краю започатковано рубрику «Три запитання про сплату податків». Посадовці будуть інформувати про найбільш актуальні запитання які надходили від громадськості та бізнесу продовж місяця.

Сьогодні на зв’язку заступник начальника Головного управління у Чернівецькій області Микола Загарюк.

Миколо Васильовичу! Податківці не приховують, що питання погашення боргів зі сплати єдиного соціального внеску є проблемним. Яку суму ЄСВ заборгував бізнес? Які заходи з боржниками проводять податківці.

Прикро, але незважаючи на весь комплекс, як роз’яснювальних так заходів примусового стягнення, борг із сплати внеску приватними підприємцями та роботодавцями – юридичними особами на початок червня перевищує 241,2 млн. грн. Борг допустили 652 юридичні особи та 14837 фізичних осіб – підприємців.

З боржниками проводяться всі заходи які передбачено чинним законодавством, зокрема передача на примусове стягнення.

З метою погашення заборгованості передано на примусове стягнення до територіальних підрозділів Державної виконавчої служби 715 узгоджених вимог про сплату боргу з ЄСВ на 18,3 млн. грн. Загалом на виконанні у ДВС знаходяться вимог про стягнення на загальну суму 166,9 млн. грн. боргу з ЄСВ, (від початку року вже погашено 4,4 млн. грн.).

Також у 2020 році були законодавчі зміни, що дозволяли списати борг із сплати ЄСВ тим платникам, котрі починаючи з 1 січня 2017 року не здійснювали підприємницьку діяльність. Такою процедурою списання скористалися 2718 боржників , яким списано 56,6 млн грн.

Назвіть коротко основні зміни щодо сплати ЄСВ у 2021році?

Я би звернув увагу підприємців на чотири важливі зміни щодо нарахування та сплати ЄСВ цього року.

Перша – сплата ЄСВ лише в ті місяці, коли був дохід. Тобто, ФОПи на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну та члени фермерського господарства можуть сплачувати мінімальний розмір ЄСВ виключно за ті місяці, в які було отримано дохід (прибуток). Варто зауважити, що для ФОПів на спрощеній системі оподаткування все залишається без змін.

Друга – звільнення від сплати ЄСВ тих, хто одночасно отримує пенсію або має інвалідність. Відтепер не мають платити ЄСВ ФОПи на будь якій системі оподаткування та самозайняті особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони одночасно отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку пенсійного віку (та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Третя – звільнення від «подвійної» сплати ЄСВ для ФОПів і самозайнятих.

Наприклад, якщо ви одночасно ФОП з видом діяльності «Діяльність у сфері права» та самозайнята особа (наприклад: адвокат, у якого вид діяльності теж «Діяльність у сфері права»), то самозайнята особа звільняється від сплати ЄСВ, залишається тільки обов’язок сплати ЄСВ за ФОП.

Четверта – звільнення від сплати ЄСВ для ФОПів, за яких заплатив роботодавець.

ФОПи і особи, які провадять незалежну професійну діяльність та водночас мають основне місце роботи можуть не платити єдиний внесок за місяці звітного періоду, за які роботодавець вже сплатив страховий внесок за них (у розмірі не менше мінімального страхового внеску, 1320 грн).

Які терміни сплати визначено для сплати ЄСВ підприємцями та чи змінюється їх розмір впродовж року?

ФОПи сплачують – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Мінімальний розмір ЄСВ для підприємців, який підлягає сплаті, становить:

за ІІ квартал 2021 року – 3960 грн. (термін сплати 19 липня 2021 року);

за ІІІ квартал 2021 року – 3960 грн. (термін сплати 19 жовтня 2021 року);

При розрахунку за IV квартал 2021 року необхідно врахувати, що з 1 грудня 2021 року розмір мінімальної зарплати буде складати (6500 грн) – то відповідно за цей квартал сума буде складати 4070 грн. (термін сплати 19 січня 2022 року).